Strona główna/Aktualności/Masaż relaksacyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

Masaż relaksacyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

24 kwi 2024
Masaż relaksacyjny – co trzeba o nim wiedzieć?

W uproszczeniu masaż relaksacyjny jest dla każdego, kto potrzebuje choć odrobiny odprężenia. Szczególnie dla tych z nas, którzy zmagają się z niedoborami snu, nieustannie biegną przez życie i często mierzą się ze stresem. Pozytywnie również wpływa na osoby chorujące na depresję jako jedna z metod wspomagających leczenie. Jest to łagodna forma masażu, która zwykle obejmuje całe ciało. Równie dobrze sprawdza się ograniczona do konkretnej partii ciała, np. pleców lub ramion.

Błoga chwila odprężenia

Ponadto masaż relaksacyjny to w zasadzie każdy rodzaj masażu, który w swych założeniach ma powodować efekt relaksu. Tak więc zarówno masaż klasyczny, orientalny, kamieniami wulkanicznymi, masaż kosmetyczny twarzy, jak i pewne formy masażu leczniczego mogą być traktowane jako masaż relaksacyjny.

Istotne jednak jest zawsze to, aby masażysta zadbał w gabinecie o warunki sprzyjające odprężeniu i rozluźnieniu. Ten efekt można osiągnąć za pomocą choćby takich narzędzi jak muzyka, przygaszone światła czy właściwe preparaty do masażu. To jednak nie koniec, bo nie mniej istotne jest zapewnienie atmosfery spokoju i bezpieczeństwa, a także umiejętność wchodzenia masażysty w stan relaksu wraz z osobą masowaną.

masaż relaksacyjny

Na czym polega masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny opiera się na chwytach z masażu klasycznego. Masażysta wykonuje powolne, płynne i delikatne symetryczne ruchy swoimi dłońmi po masowanej powierzchni ciała. Będą to takie ruchy jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie czy uciski, a wszystko kończy się długim podłużnym głaskaniem, które ma działanie uspokajające i wyciszające. Nie stosuje się technik działających pobudzająco na układ nerwowy jak rozcieranie poprzeczne, oklepywanie czy wibracje.

Relaksujące są też niektóre alternatywne formy masażu: masaż płynną czekoladą lub miodem, gorącymi kamieniami czy ciepłymi olejkami. Czym się charakteryzują i czym się różnią od siebie?

W przypadku masażu płynną czekoladą lub miodem masażysta rozprowadza na ciele masowanej osoby wspomniane substancje. Ich struktura i zapach wpływają relaksacyjnie i odprężająco na organizm. Ponadto miód nawilża i odżywia skórę, a antyoksydanty zawarte w czekoladzie potrafią skutecznie odmłodzić skórę.

Podczas masażu gorącymi kamieniami masażysta najpierw delikatnymi ruchami masuje całą powierzchnię ciała gładkimi kamieniami bazaltowymi, a następnie układa je w konkretnych miejscach na wymasowanej powierzchni ciała, abyoddały całe swoje ciepło.

Relaks w przypadku masażu ciepłymi olejkami osiągamy dzięki aromatycznym i odżywczym olejkom, dostosowanym do indywidualnych potrzeb klienta. Jest to wyjątkowo przyjemna forma masażu oddziałująca podobnie jak obydwie powyższe formy także na inne zmysły.

masaż gorącymi kamieniami

Pożądane efekty

To, co czyni masaż relaksacyjny tak lubianą formą odpoczynku, regeneracji czy terapii, to mnogość pozytywnych efektów, jakie masaż wywołuje w ciele człowieka. Co więcej, nie są to wyłącznie korzyści dla naszego zdrowia fizycznego, lecz także psychicznego. Dlatego też, jak wspomniałam na początku, masaż relaksacyjny może pełnić rolę uzupełniającą w terapii depresji.

A jak dokładnie wpływa na nas masaż relaksacyjny? Oto wybrane „efekty uboczne”:

  • głębokie odprężenie
  • normalizacja napięcia mięśniowego
  • wyciszenie i ukojenie zmysłów
  • usuwanie toksyn z organizmu
  • poprawa nastroju
  • gładka, odżywiona i jędrna skóra
  • poprawa koncentracji
  • lepsze radzenie sobie ze stresem i emocjami
  • uczucie wewnętrznej równowagi
  • przypływ energii

I słowo na koniec. Pamiętajmy, że masażyści zawsze podchodzą do każdego z nas indywidualnie, a w trakcie masażu niejednokrotnie dostosowują się do naszych potrzeb. Dzięki temu są w stanie skuteczniej wprawić nas w przyjemny stan relaksu. Swoją pracę opierają na doświadczeniu i dlatego masaż, choć pod taką samą nazwą, ale wykonywany przez inną osobę, może się znacząco różnić od masażu znanego nam z wcześniejszych wizyt.

Marta Zawadzińska-Pytlewska
masażystka