Metoda PHIBOX

METODA PHIBOX

Metoda Phibox polega na połączeniu tradycyjnych form fizjoterapii z prowadzeniem ćwiczeń z użyciem nowoczesnego urządzenia Phibox.

Ma ona zastosowanie w terapii zaburzeń osi kończyn dolnych u dzieci w wieku 6-11 lat (w dynamice oraz statyce, m.in. stopy płasko-koślawe, koślawość kolan).

Terapia z Phibox zawsze rozpoczyna się wywiadem z rodzicem/opiekunem oraz pełną diagnostyką postawy ciała dziecka.

Fizjoterapeuta wykorzystuje do tego odpowiednie, dostępne w gabinecie, narzędzia diagnostyczne oraz ocenia sprawność fizyczną dziecka. Następnie stawia diagnozę oraz dobiera indywidualny plan terapeutyczny.

Podczas indywidualnej terapii stosuje m.in. techniki mięśniowo-powięziowe, przygotowuje odpowiedni zestaw ćwiczeń, uczy autokorekcji oraz odpowiednich nawyków ruchowych. Początkowo autokorekcja odbywa się z kontrolą wzrokową pacjenta stymulując układ nerwowo-mięśniowy. Terapeuta uczy prawidłowego obciążania stopy podkreślając trzy punkty jej podparcia, którymi są: kość piętowa oraz głowy I i V kości śródstopia.

Kolejnym etapem są ćwiczenia z Phibox, które odbywają się z autokorekcją bez kontroli wzrokowej i w warunkach kontrolowanego rozproszenia uwagi tak, aby dziecko potrafiło poprawnie skorygować oś kończyn dolnych w czynnościach dnia codziennego. Phibox wykorzystuje 7 ćwiczeń ruchowych. Są to ćwiczenia, które fizjoterapeuta wykorzystuje podczas nauki prawidłowego obciążania kończyn dolnych. Wybrane ćwiczenia w wysokim stopniu angażują mięśnie obręczy biodrowej, szczególnie mięśnie pośladkowe oraz mięsień napinacz powięzi szerokiej. Pełnią bardzo ważną rolę w kształtowaniu prawidłowej osi biodro-kolano-stopa, pomagają w równoważeniu miednicy, utrzymaniu prawidłowej postawy oraz stabilności kolana. Angażują się w czynności takie, jak chodzenie, bieganie, skakanie i wspinaczka. Są to ćwiczenia ważne i uznane za jedne z najskuteczniejszych stosowanych w czasie terapii wad kończyn dolnych.

Ćwiczenie „Półprzysiad”

Opis: Dziecko wykonuje ćwiczenie poprzez zginanie stawów kolanowych i biodrowych. Stopy ustawione są na szerokość bioder. Linia kolan nie wychodzi nadmiernie za linię stóp, środek kolana celuje na drugi palec stopy. Stopień kąta zgięcia stawów kolanowych określa typ przysiadu, który jest ogólnie klasyfikowany jako mini przysiad (140° – 150°), półprzysiad (120° – 140°), półprzysiad (80° – 110°) i głęboki przysiad (<80°).

Działanie terapeutyczne: Przysiad wykonuje się głównie w celu wzmocnienia dolnych części ciała-mięśnie pośladkowe, obręczy biodrowej oraz kończyn dolnych. Przysiad stosowany jest również w celu poprawy równowagi postawy i wytrzymałości ciała, ponieważ ćwiczenie to obejmuje prawie każdy mięsień w ludzkim ciele.

Ćwiczenie „Wymach nogą w bok”

Opis: W wymachu nogą w bok ważne jest uniesienie kończyny dolnej do kąta ok. 45° oraz utrzymanie równowagi. Obie kończyny oraz tułów dziecka są proste. Ruch odbywa się w linii równoległej do płaszczyzny czołowej.

Działanie terapeutyczne: Wzmacnia mięśnie zewnętrzne ud i odwodzicieli stawów biodrowych, w tym mięśnia pośladkowego średniego i małego. Dodatkowo poprawia zakres ruchu w stawie biodrowym oraz stabilizację ciała dziecka.

Ćwiczenie „Stanie jednonóż”

Opis: Polega na wznosie lewej lub prawej kończyny dolnej w górę do kąta 90° zgięcia w stawie biodrowym i kolanowym, ale zgięcie jest uzależnione od sprawności fizycznej dziecka. Pacjent utrzymuje taką pozycję przez określony czas, o którym decyduje fizjoterapeuta.

Działanie terapeutyczne: Dużą rolę odgrywają tutaj mięśnie odwodzące staw biodrowy czyli mięsień pośladkowy średni, mały oraz napinacz powięzi szerokiej. Ćwiczenie stanie jednonóż buduje siłę tych mięśni, poprawia równowagę oraz stabilizację ciała dziecka.

Ćwiczenie „Sumo squat”

Opis: Kończyny dolne ustawione są szeroko, a palce stóp ustawione na zewnątrz ok. 45°. Linia kolan nie wychodzi nadmiernie za linię stóp, środek kolana celuje na drugi palec stopy.

Działanie terapeutyczne: Sumo squat działa na mięśnie pośladkowe, obręczy biodrowej oraz kończyn dolnych. Dodatkowo wpływa na wewnętrzne mięśnie ud.

Ćwiczenie „Podskok obunóż”

Opis: Polega na ugięciu stawów kolanowych i oderwaniu się obu stóp jednocześnie od podłoża. Istotne jest celowanie kolan w stopy podczas wyskoku i zeskoku. Stopy powinny być ułożone w pozycji pośredniej. Dziecko powinno kontrolować oś kończyn dolnych w każdym etapie tego ćwiczenia, a podczas kontaktu stóp z podłożem utrzymać trzy punkty jej podparcia.

Działanie terapeutyczne: Podczas tego ćwiczenia pacjent angażuje mocno mięsień pośladkowy wielki oraz mięśnie łydki.

Ćwiczenie „Wykrok nogą w bok i sumo squat”

Opis: Dziecko wykonuje wykrok nogą w bok, ugina stawy biodrowe i kolanowe do osiągnięcia pozycji sumo squat.

Działanie terapeutyczne: Ćwiczenie to angażuje mięśnie pośladkowe, czworogłowe pod różnymi kątami, ścięgna udowe oraz łydki, a także mięśnie przywodzące i odwodzące staw biodrowy. Wykrok w bok zwiększa zakres ruchu stawów biodrowych, poprawia stabilność i w efekcie poprawia sprawność całego ciała. W porównaniu do innych rodzaju wypadów mniej obciąża stawy. Dodatkowo wzmacnia mięśnie wokół stawów kolanowych przez co poprawia ich stabilność.

Ćwiczenie „Marsz”

Opis: Naprzemienne unoszenie nóg do kąta ok. 90° zgięcia w stawie biodrowym i kolanowym. Ćwiczenie dynamiczne.

Działanie terapeutyczne: Buduje siłę mięśni odwodzących staw biodrowy, czyli: mięsień pośladkowy średni, mały oraz napinacz powięzi szerokiej. Jak w staniu jednonóż poprawia równowagę oraz stabilizację ciała dziecka.

Urządzenie Phibox umożliwia korzystanie z dwóch sposobów prowadzenia terapii.

Tryb ćwiczeń: fizjoterapeuta wybiera jedno z dostępnych 7 ćwiczeń, w którym ma możliwość zmiany liczby powtórzeń i czasu utrzymania pozycji końcowej przez pacjenta. Dziecko uczy się prawidłowego wykonywania danego ćwiczenia w warunkach kontrolowanego rozproszenia uwagi obciążając prawidłowo trzy punkty podparcia stopy.

Tryb treningu: ćwiczenia mieszane, w którym dochodzi dodatkowo czynnik zaskoczenia dziecka. Fizjoterapeuta również ma kontrolę nad zadawanymi ćwiczeniami, liczbą powtórzeń oraz czasem utrzymania pozycji końcowej.

Poznaj urządzenia z rodziny PHIBOX