Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?
Zajęcia dodatkowe, najczęściej pozaszkolne, mają swoich przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi twierdzą, że zabierają one dzieciom czas na odpoczynek. Ci drudzy uważają, że to świetny sposób na rozwijanie zainteresowań i pasji. Czy warto zapisywać dziecko na zajęcia dodatkowe? Które zajęcia będą dobre dla naszego dziecka? Jakie błędy popełniamy jako rodzice?
Przede wszystkimi musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dane zajęcia są dla naszych dzieci czy bardziej dla nas. Pamiętajmy, że powinny sprawiać naszym pociechom przyjemność. Niestety wielu rodziców o tym zapomina. Nie konsultując się z dziećmi, na własną rękę podejmują decyzję, które aktywności będą właściwe i przydatne. To zaś może wywołać u dzieci niechęć do, a co za tym idzie trudności w rozwijaniu zainteresowań.
Pamiętajmy, że nawet najmłodsi powinni mieć prawo do wyboru. Obserwujmy nasze dzieci i zwracajmy uwagę na to, co lubią. Możemy je zresztą zwyczajnie spytać, czym byłyby zainteresowane. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych napięć i kłótni. Bo wybór zajęć dodatkowych nie należy do łatwych zadań. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko rozwijało swoje pasje, więc liczmy się ze zdaniem małego człowieka. Podążanie za modą lub naśladowanie innych rodziców to duży błąd. Obserwujmy swoje dziecko, poświęćmy mu czas i dowiedzmy się, co go interesuje.
Niezależnie od wieku naszego dziecka, warto dać mu sygnał, że interesują nas jego postępy. Pomijanie emocji naszego dziecka może spowodować wiele negatywnych skutków. Niezwykle ważne jest, aby okazywać zainteresowanie zajęciami dziecka. Pytajmy o to, jak przebiegły jego zajęcia pozaszkolne. Spędźmy razem czas i dowiedzmy się, czy jest zadowolone ze swoich warsztatów. Takie działania wzmocnią motywację dziecka oraz pokażą mu, że interesujemy się tym, co robi. Dodatkowo, będziemy mogli zareagować, jeśli zajęcia okażą się zbyt trudne lub nieciekawe.
A co w sytuacji, gdy dziecko oznajmi nam, że nie chce już uczestniczyć w zajęciach? Dla rodziców, którzy chcą jak najlepiej dla swojego dziecka, może to być duży cios. Pamiętajmy jednak, że zmuszanie może przynieść odwrotne skutki. Porozmawiajmy o decyzji dziecka, postarajmy się wysłuchać jego argumentów. Upór rodzica nie jest czymś, co zachęca dziecko do rozwoju. Ale szacunek do jego decyzji – już tak!
Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko wyrosło na ciekawego świata dorosłego, bierzmy pod uwagę jego zdanie przy wyborze zajęć dodatkowych. Pamiętajmy również, że częsta zmiana zainteresowań nie musi oznaczać słomianego zapału. Może ona wskazywać na ciekawość świata i poszukiwanie pasji. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wspierać nasze dziecko przy wyborze zajęć dodatkowych. Wtedy ma szansę stać się w przyszłości kreatywnym dorosłym o szerokich horyzontach.
Renata Puk-Pietruszyńska
psychoterapeuta
więcej o psychoterapii dzieci i młodzieży